C´est la vie: Meziříčí, Čadca, Paříž

Od impresionistů a Světové výstavy v roce 1890 po streetdance, breakdance a graffiti o sto dvacet let později. Tam až sahá dějová osa multimediálního projektu s názvem C´est la vie, který právě vzniká ve Valašském Meziříčí a jeho partnerském městě Čadci.

„Za dějiště jsme zvolili Paříž jako symbol metropolitního města, které po celé generace ovlivňuje velkou část světa. Stejně symbolicky příběh začíná v centru metropole na Seině a končí na její periférii,“ říká autor projektu, herec, choreograf a meziříčský rodák Karel Riegel.
Příběh zobrazující vývoj lidské osobnosti v proudu času je postaven na zpěvu, tanci, hereckém a výtvarném projevu, filmových záběrech i osvětlení, evokujících atmosféru vybraných historických údobí. Jeho protagonisty jsou děti a studenti – žáci uměleckých škol a členové pěveckých či tanečních souborů z obou zúčastněných měst.

Všichni už pilně nacvičují své party, připravují kostýmy a malují kulisy. Úkoly na české i slovenské straně jsou přesně rozděleny. Na pódiu se při představení vystřídá na šedesát účinkujících, přípravu jich ale absolvuje několikanásobně více. „Počítáme s alternacemi,“ vysvětluje Karel Reigel. „Mimo to chceme co největšímu počtu žáků a studentů nabídnout volnočasové aktivity. Smyslem projektu je snaha vybudovat v nich pocit zodpovědnosti a naopak potlačit lhostejnost.“

Šedesátce nejlepších se ale dostane zvláštní výsady – v dubnu budou natáčet filmové předscény pro zpětnou jevištní projekci přímo v pařížských exteriérech. Celý týden budou umělecky tvořit v těsné blízkosti Eiffelovy věže, Kulturního centra Georgese Pompidoua, na Montmartru a nábřeží Seiny. Pomoc jim při tom slíbily zastupitelské úřady Česka, Slovenska a Francie.

„Děti nezatížené minulostí budou opět komunikovat česky a slovensky,“ poukazuje na další symboliku projektu Pavol Pánis, který působí na radnici v Čadci jako vedoucí oddělení školství, kultury, mládeže a sportu. Obě partnerská města požádají o dotace z evropských fondů, jež mohou pokrýt převážnou část nákladů spojených s realizací této přeshraniční spolupráce.

Unikátní projekt bude mít premiéru letos počátkem června na Mezinárodním festivalu filmů pro děti ve Zlíně. Krátce nato ho zhlédnou diváci v obou zúčastněných městech. „Ve Valašském Meziříčí se tak stane 17. června v rámci multižánrového festivalu Valašský špalíček. Představení se odehraje v nově otevřeném amfiteátru v zámeckém parku,“ sdělila ředitelka Kulturního zařízení města Gabriela Zelinková. Poté budou následovat vystoupení v dalších českých a slovenských městech. Josef Beneš, MěÚ Valašské Meziříčí