Fenomén československých hudebních filmů bude představen v Muzejním a galerijním centru na výstavě Za zvuků hudby

Fenomén československých hudebních filmů bude představen v Muzejním a galerijním centru na výstavě Za zvuků hudby

Hudba a film, dva neodmyslitelně spjaté fenomény. Výstava filmových plakátů a dalších artefaktů z hudebních filmů a filmů, ve kterých hrála hudba důležitou roli od počátku československé kinematografie dodnes, bude zahájena vernisáží ve středu 19. června 2019  v 18.00 hodin v přízemí Muzejního a galerijního centra.

Výstava je sestavena ze soukromé kolekce Vítězslava Tichého, majitele největší filmové sbírky u nás, která obsahuje více než 11 000 záznamů, počínaje krátkometrážními filmy Jana Kříženeckého. K tomu vytvořil téměř 38 000 profilů tvůrců spojených s televizí nebo filmem. Léta sbírá výstřižky, časopisy, filmovou literaturu (má více než 2000 odborných knih), fotosky, reklamní letáky, plakáty, zkrátka všechno, co se českého filmu týkalo nebo týká. Ke kompletní sbírce mu chybí zhruba 40 titulů, které byly vyrobeny v zahraniční koprodukci nebo se v průběhu let ztratily anebo zničily.

Výstava, která je zároveň doprovodným programem hudebního festivalu Valašský špalíček, bude instalována v přízemí Muzejního a galerijního centra a v Divadelní kavárně. Je rozdělena podle tematických bloků. Například filmový muzikál, hudební film, zfilmované operety, folklór a film a další.

K výstavě chystáme také doprovodný program, zejména letní filmové projekce na Zámecké terase. Ty proběhnou od 8. července do 26. srpna pravidelně každé pondělí a budou zcela zdarma. Těšit se můžete na filmy Starci na chmelu, Balada pro banditu, Kdyby tisíc klarinetů, Světáci, Trhák, Přijela k nám pouť, Kouř a Rok ďábla. V případě nepříznivého počasí se projekce přesunou do freskového sálu v 1. patře MaGC. Více informací o jednotlivých filmech, časech promítání atd. se dozvíte na www.magc.cz.

Dalším doprovodným programem bude komentovaná prohlídka výstavy s Vítězslavem Tichým, která se uskuteční v úterý 13. srpna od 17.00 hodin v prostorách výstavy.

 

Výstava v přízemí Muzejního a galerijního centra a v Divadelní kavárně potrvá do 18. srpna 2019.