Festivalu Valašský špalíček letos kraloval písničkář Jaromír Nohavica

Festivalu Valašský špalíček letos kraloval písničkář Jaromír Nohavica

Festival Valašský špalíček od první poloviny 80. let neodmyslitelně patří k mozaice kulturních akcí ve Valašském Meziříčí. Ve dnech 20. až 22. června zde proběhl po jedenatřicáté. Přehlídce na křižovatce žánrů letos kraloval Jaromír Nohavica. Vyprodal plnou kapacitu Amfiteátru a za doprovodu polského klavíristy a hráče na akordeon Roberta Kuśmierského se ve čtvrtek 20. června postaral o důstojné finále prvního dne festivalu. Nadšení diváci tleskali ve stoje a ostravský písničkář je nakonec odměnil mnohaminutovým přídavkem.

Meziříčtí pořadatelé z Kulturního zařízení instalovali programy Valašského špalíčku v různých prostorách. Festival probíhal na osmi scénách i v Galeriích Kaple a Sýpka, kde byla ve čtvrtek odpoledne zahájena výstava Czech Press Photo 2012. Tvůrci programu pamatovali i na studenty meziříčských škol. Kino Svět v dopoledních hodinách patřilo komentovaným projekcím filmového dokumentu Zánik Československa v parlamentu a besedám s publicistou Ivanem Hoffmanem. I v parných dnech začínajícího léta si pak znalé publikum našlo cestu do areálu zámku Žerotínů, kde pro ně byly připraveny koncerty na dvou venkovních pódiích. Alternativní soubory vystupovaly ve sklepních prostorách M-klubu a do velkého sálu KZ dramaturgové umístili kabaretní scénu. Hrálo se i na meziříčském Náměstí a v Blues Jazz Clubu U Zvonu, kde svou produkci prezentovali brněnští a bratislavští vydavatelé hudby. Celkem se v programech Valašského špalíčku 2013 představilo na padesát souborů ze sedmnácti zemí světa.

Hlavní festivalový program v pátek po poledni na Náměstí předznamenali zdejší Hluční sousedé a trio amerického muzikanta Steva Walshe. Velkou koncertní show pak v areálu zámku Žerotínů předvedli plzeňští Mandrage, překvapili jihoafričtí Dear Reader, velký ohlas sklidili Acollective z Izraele i Princess Chelsea z Nového Zélandu. A pod širým nebem dostali publikum do varu dánští Turboweekend. Pátek na druhém nádvoří zámku patřil moravské zpěvačce Jitce Šuranské se slovensko-moldavským triem PaCoRa a folkové skupině Jananas. Další část programu obstarala skupina Druhá tráva. Doprovázela romantika české písničky Wabiho Daňka i svého kmenového zpěváka Roberta Křesťana. Znovu si tu zahrál také kytarista Steve Walsh. V sobotu zde hráli slovenští bluesmani Luboš Beňa, Peter „Bonzo“ Radványi a ZVA 12-28 Band, excelovali jazzmani, polský pozounista Bronislaw Duźy a původem řecký zpěvák Jorgos Skolias, i hudebníci a zpěváci Malicka Pathé Sow a Bao Sissoka z afrického Senegalu. Zdejší posluchače si okamžitě získala vynikající irská písničkářka Cathy Daveyová. Mezi divadelníky ve velkém sále se do paměti návštěvníků festivalu nesmazatelně zapsal klavírista a zpěvák Joe Black, který diváky zavedl do světa  temného kabaretu. M-klub mezi jinými nabídl maďarské Hangmás, hip hop v podání dua Napszykłat z Polska, či výročními Anděly ověnčené sestavy Borise Carloffa a Please the Trees. Pozornost návštěvníků festivalu přitahoval také Blues Jazz Club U Zvonu, kde se v rozsáhlém programu představili Ty Syčáci, pozoruhodná formace Mucha, slovenské skupiny Romanika a Jednofázové kvasenie, a další umělci vydavatelských společností Indies Happy Trails, Slnko Records a Indies Scope.

Festival Valašský špalíček vykročil do čtvrté dekády své nepřerušené existence s vervou i originálními nápady a snad si svůj osobitý ráz, program plný neokoukaných umělců a různých překvapení, zachová i do dalších let.

(smo/pro)