Umělecký pětibojař Vlastimil Třešňák

Další osobností, která se představí na Malé scéně za oponou Kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí, je umělecký pětibojař Vlastimil Třešňák. V programu s názvem The Vole – Hraboš hrdina zahraje své nejlepší písně a bude číst z nové knihy. Představení, jehož součástí bude také prodej knih a CD spojený s autogramiádou, je připraveno na středu 21. března od 20.00 hodin.

Zpěvák, textař, malíř, spisovatel a fotograf. To vše a mnohdy i víc se skrývá pod jménem Vlastimil Třešňák, který mimo jiné prošel nespočtem různých zaměstnání. Od druhé poloviny 60. let vystupoval veřejně jako folkový zpěvák a stal se členem volného sdružení Šafrán. Později se však dostal do střetu s tehdejší vládní mocí, jako jeden z prvních podepsal Chartu 77 a následně byl nucen odejít do exilu. Emigroval do Švédska, kde vydal v roce 1979 své již legendární album Zeměměřič, o kterém Jiří Černý napsal, že je nezařaditelné, osobité a že po Krylově Bratříčkovi a Mertových Baladách z Prahy znamená třetí výrazný mezník české folkové písně. Třešňák pak jako první z českých písničkářů nahrál a v exilu pod názvem Koh-i-noor vydal své písně s rockovými hudebníky. Celkově má na kontě osm alb.

Třešňák je taky svérázným, osobitým spisovatelem. Vydal řadu próz, například ceněnou novelu …a ostružinou pobíd´ koně, romány Klíč je pod rohožkou, To nejdůležitější o panu Moritzovi, Evangelium a ostružina, U jídla se nemluví, Melouch, nebo komentované texty písní Plonková sedmička. Po podpisu Charty 77 se pohyboval spíše v českém undergroundu. V hospodách či skladištích hledal náměty pro své různorodé a částečně i autobiografické texty. Ta díla jsou hravá a precizně do detailů propracovaná. Stejně je tomu i v jeho naivistických obrazech s nezaměnitelnou kresbou, které vydal ve dvou výtvarných monografiích. Třešňákův výtvarný talent se promítá i do jeho fotografické tvorby.

Aktuálním uměleckým počinem Vlastimila Třešňáka je kniha The Vole – Hraboš Hrdina. První titul z cyklu konopných pohádek však není určen pro dětské publikum. Jednoznačně nejde popsat, o čem kniha pojednává, jen že se odehrává mimo jiné v pražských Hlubočepích. Čtenář je nucen se do příběhu plně ponořit a přemýšlet o každém popsaném momentu. Až poté si plně užije autorovo slovní kejklířství a jeho radost z psaní.

(pro,smo)