Do Muzejního a galerijního centra za stavebnicemi i loveckými trofejemi

Do Muzejního a galerijního centra za stavebnicemi i loveckými trofejemi

Muzejní a galerijní centrum sídlící v jižním křídle zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí nabízí celkem tři výstavní celky. Malé i velké návštěvníky zaujme legendární stavebnice Merkur, fenomén myslivosti přibližuje výstava Lovecká sezóna a lásku k dřevu odkrývá slovenský řezbář Pavel Krkoška. Navíc mají návštěvníci možnost shlédnout stálou výstavu věnovanou sochaři Josefu Ignáci Sadlerovi.

Fenomén Merkur – Historie a současnost stavebnice, výstava, která se rozprostírá ve druhém nadzemním podlaží muzejního a galerijního centra zaujme malé i velké návštěvníky. Rozsah výstavy je zcela ojedinělý. Představuje převážně české výrobce kovových stavebnic v období po první světové válce. Kromě Merkuru se zde prezentují také další výrobci: roudnický Edison, pražský Vašek a volarský Trix a z nich vytvořené exponáty – od různých aut, traktorů, lokomotiv až po ruské kolo, železniční most a Eiffelovu věž. Kromě zmíněných exponátů nahlédnete do příběhů lidí, které Merkur ovlivnil a nechybí zde ani herna pro všechny věkové kategorie. O patro níž se nachází stálá výstava věnovaná významnému baroknímu malíři Josefu Ignáci Sadlerovi, jenž svými freskami vyzdobil zdejší kapli Smrtelných úzkostí Ježíše Krista. Jedná se tak o jedinečný a vzácný doklad barokního nástěnného umění ve městě a okolí.

Přízemní prostory centra zaujmou dvěma odlišnými výstavami. Ve spolupráci s partnerským městem Čadca vznikla výstava Naivní umění slovenského řezbáře Pavla Krkošky. Jedním z ústředních témat jeho řezeb je život na Kysucách. Motivy se mu vynořují přímo z reality, z pozorného vnímání okolního života. Tak vznikla například Žena v kuchyni, Rozhovor pastýře se ženou v přírodě pod stromem, Lidé na poli a mnoho dalšího. Tato témata ho uspokojovaly, protože v nich mohl vyjadřovat svůj upřímný vztah k přírodě a svému rodišti. Dřevo se pro Pavla Krkošku stalo něčím podobným jako housle pro houslistu, jako plátno pro malíře. Jeho práce se objevily na výstavách autorských i kolektivních v Kysucách, Bratislavě a dalších regionech Slovenska. Opakem dřevěných výtvorů je výstava přibližující fenomén myslivosti s výstižným názvem Lovecká sezóna. K vidění je zde řada loveckých trofejí, obrazů, starých zbraní, listin a dalších zajímavostí zapůjčených z řady institucí jako například hrad Úsov, či mysliveckých spolků i soukromníků.

(smo#2016)