Excelentní saxofonista Tom Smith na Malé scéně za oponou

Excelentní saxofonista Tom Smith na Malé scéně za oponou

Malá scéna za oponou pokračuje v koncertním cyklu Jarní jazz & bluesové dny 2019. Tentokrát se v komorním prostředí představí londýnský jazzový saxofonista Tom Smith. Koncert se uskuteční v neděli 7. dubna od půl osmé večerní.

Tom Smith je nejen skvělým saxofonistou ale také flétnistou, klarinetistou a klavíristou. Už od útlého věku byl Tom Smith ponořen do hudby. Začínal studiem klavíru a klarinetu, a nakonec skončil u saxofonu. Na flétnu a hoboj se naučil hrát sám. V současné době studuje na Royal Academy of Music a zároveň je aktivním zástupcem Národního mládežnického jazzového orchestru (NYJO). V letech 2014 a 2016 se stal finalistou prestižní soutěže BBC Young Jazz Musician. Vystupuje po celé Velké Británii, a to se svými vlastními kapelami nebo jako sideman v jiných. Hrál například s Davem Hollandem a jeho newyorskou kapelou, či s Davem Liebermanem.

Mimo to je také velmi aktivní skladatel a aranžér a píše především pro svůj septet, ale také pro mnoho dalších rozmanitých souborů, od skladeb pro saxofonové kvarteto až po sestavou rozsáhlé big bandy. Pro toto turné spojil síly s pianistou Danielem Bulatkinem, který je považován za vycházející hvězdu českého jazzu (spolupráce: Ulf Wakenius, Oleg Kireyev, Per Mathisen, Utsi Zimring), a jeho triem složeným z nejperspektivnějších hráčů mladé generace. V rámci turné natočí své první společné autorské album. Na basovou kytaru jej bude doprovázet Max Makagonov a na bicí Petr Nohavica.

Vstupenky na koncert kvartetu Toma Smithe jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2019)