GALERIE KAPLE A GALERIE SÝPKA NABÍZÍ VÝBĚR TĚCH NEJLEPŠÍCH FOTOGRAFICKÝCH SNÍMKŮ Z 21. ROČNÍKU PRESTIŽNÍ FOTOSOUTĚŽE CZECH PRESS PHOTO.

GALERIE KAPLE A GALERIE SÝPKA NABÍZÍ VÝBĚR TĚCH NEJLEPŠÍCH FOTOGRAFICKÝCH SNÍMKŮ Z 21. ROČNÍKU PRESTIŽNÍ FOTOSOUTĚŽE CZECH PRESS PHOTO.

Dvě stě osmnáct fotografických snímků z 21. ročníku nejprestižnější české fotosoutěže Czech Press Photo je v současné době umístěno v galerii Kaple a galerii Sýpka. Již pošesté nabízejí jedinečnou příležitost shlédnout nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů žijících v České a Slovenské republice.

 

Po dobu dvou měsíců hostí jedinečnou fotografickou expozici významného formátu galerie ve Valašském Meziříčí. Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo a od roku 1995 podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění současného světa. Hlavním smyslem soutěže i výstav je umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí uplynulého roku a umožnit publicitu tomu, co má ve zkomercializovaných médiích malou nebo žádnou šanci. Czech Press Photo je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu a vzhledem k tomu, že fotografie se díky internetu čím dál víc sbližuje s dalšími médii, dosavadní fotografická soutěž se od roku 2013 rozšířila i o video sekci s kategoriemi ONLINE AKTUALITA a ONLINE FEATURE.

 

Valašské Meziříčí již pošesté nabízí veškeré oceněné fotografie i videa a zároveň výběr těch nejlepších neoceněných prací, které také zaujaly porotu i diváky. K vidění je tedy dohromady 218 nejlepších fotografií a 7 reportážních videí.

 

Téma migrace na 21. ročníku CPP zcela dominovalo. Vítězná fotografie Jana Zátorského zobrazující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici zachycuje změť lidských těl. Snímek získal vedle hlavní ceny „Křišťálového oka“ také první cenu v kategorii Aktualita. „Vítězný snímek migrantů chaoticky padajících přes sebe, ve snaze překonat maďarskou hranici, v sobě obsahuje nejen žurnalistickou informaci a symboliku současné uprchlické krize v Evropě, ale je zároveň i vizuálně silným obrazem připomínajícím apokalyptická malířská plátna velkých mistrů,“ uvedla mezinárodní porota k Fotografii roku. Uprchlické téma samozřejmě zcela ovládlo hlavní kategorie AKTUALITA i REPORTÁŽ a vloudilo se i do sekce PORTRÉT.

Vedle závažných témat nabízí výstava i citlivý a originální pohled na témata menšinová, mezi něž patří například kategorie UMĚNÍ A ZÁBAVA, PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, SPORT a KAŽDODENNÍ ŽIVOT a LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ, kde dominoval coby fotografický objekt prezident České republiky.

Mimo hlavních osmi kategorií, v nichž se uděluje první až třetí cena či čestné uznání se dále vyhlašuje CENA UNHCR, cena NIKON SPORT AWARDS, CENA TRIGEMA, CENA DĚTÍ, CENA FOTONOVA, CENA ČTENÁŘŮ IDNES.CZ, CANON JUNIOR AWARDS a CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE a podstatnou cenou pro široké publikum je CENA DIVÁKŮ, kterou v tomto ročníku obdržel Jiří Částka za snímek zachycující festival balónového létání ve Francii. Poslední kategorií je GRANT PRAHY, který doprovází stejná částka jako hlavní cenu soutěže, tedy 120.000 korun. Roční stipendium na fotografování proměn hlavního města obdržel Martin Frouz za snímky oprav Husova pomníku.

 

Výstava ve Valašském Meziříčí dává možnost intenzivně prožít radost, smutek, strach, hněv, znechucení, překvapení a další silné emoce v nejvypjatějších okamžicích života. Navštívit ji můžete až do 8. září 2016.

(cer)

 

TZ ke stažení - ZDE