Mňága a Žďorp oslaví třicetiny společně s Cimenty na Valašském špalíčku 2017

Mňága a Žďorp oslaví třicetiny společně s Cimenty na Valašském špalíčku 2017

Meziříčská kapela Mňága a Žďorp letos slaví své třicáté narozeniny na scéně a není v tom sama. Stejného kulatého výročí se dožívá také rockové seskupení Ciment Petra Zezulky a obě formace to s fanoušky oslaví téměř na den přesně a na stejném místě, kde jejich kariéry začaly, jen o tři dekády později, a to na festivalovém podiu Valašského špalíčku. Vstupenky na výroční samostatný dvojkoncert, který se uskuteční ve čtvrtek 22. června od 18 hodin, jsou již v prodeji.

Mňága a Žďorp se za svou existenci vypracovala mezi špičku na české hudební scéně. Jejich hudební kariéra odstartovala před třiceti lety právě na festivalu Valašský špalíček 1987. „Tento jejich první koncert si docela vybavuji. Mňágu, jako do jisté míry obnovené Slepé střevo, postavil Petr Fiala na jaře 1987 po šíleném vystoupení rozkládající se a demoralizované skupiny Happyend na Rockfestu v Praze. Mládenci, kteří se sešli v té první sestavě, měli na zkoušení jen pár týdnů, vystoupení na Valašském špalíčku bylo tedy krátké, ale výstižné. Mňága se na té premiéře vrátila k přímočarému projevu Slepého střeva. Až pak se, poměrně rychle, vyvíjel ten dnes pro ně typický repertoár s příslušnou interpretací.“ vzpomíná dramaturg festivalu Karel Prokeš.

V lednu tohoto roku se kapela uzavřela do studia Sono a natočila své třinácté album Třínohý pes. A právě to, kromě osvědčených hitů, zazní na meziříčském koncertě, který se uskuteční v předvečer hlavního festivalového programu. Navíc bude v místním kině Svět odpoledne uveden dokumentární snímek Mňága – Happy End. Poté již přijde na řadu patřičné veselí. Od osmnácti hodin se festivalového podia zhostí Ciment v čele s Petrem Zezulkou. “Ciment, jako pokračování povolávacími rozkazy zlikvidované Skupiny z Luhu, alias Krátkého procesu, vznikl spojením osiřelých vsetínských muzikantů Petra Zezulky a Zbyňka Štěpánského s bluesmany, kytaristou Mojmírem Hurským a basistou Pavlem Hynkem z Valmezu, k nimž se připojil houslista Jiří Pavlis z Nového Jičína. Petr Zezulka, po té co zanikla Skupina z Luhu, napsal základ nového repertoáru v inspirativním prostředí blázince, kde zdráv a vesel, stejně jako zhruba ve stejné době Petr Fiala, usiloval o tzv. modrou knížku, která ho zbavila povinnosti sloužit lidu v armádě,“ přibližuje Karel Prokeš a dodává: „A jejich premiéru na Valašském špalíčku 1987 lépe než bych to řekl sám, popsal tenkrát ve festivalovém bulletinu Jan Rejžek: „Ciment Petra Zezulky – bezkonkurenční vrchol navzdory regionálním i povýšeně přespolním výtkám, vrchol vrcholnější, než jistě většina lidí v sále tušila, dává stoprocentně na zadek pražským salonním rockovým unavencům, metalovým konjunkturalistům a vypočítavým bluesovým playboyům sebeslavnější pověsti. Je to všechno neskonale sympatické, přesvědčivé, čiré a ve své případné nevědomosti ojedinělé… Čili, více cimentů do práchnivějících zdí našeho přeceňovaného neautentického, třebaže plakátově lákavého pseudorocku.“

Vstupenky na samostatný výroční koncert kapel Mňága a Žďorp a Ciment v rámci Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček 2017 jsou za zvýhodněnou cenu v předprodeji k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz. Více informací o festivalu Valašský špalíček se dozvíte na stránkách http://valasskyspalicek.kzvalmez.cz.

 

(smo#2017)