Soubor Tom a Jeff obhájil prvenství u diváků

Soubor Tom a Jeff obhájil prvenství u diváků

O uplynulém víkendu, 15. až 16. března 2019, se v prostorách Kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí uskutečnil 41. ročník přehlídky Setkání divadel – Malé jevištní formy. Odborná porota doporučila na celostátní přehlídky celkem pět souborů. Cenu Josefa Fabiána za hlasování diváků si vysloužil soubor Tom a Jeff, který zároveň bodoval v Ceně za nejlepší herecký výkon, jež si odnesl Rostislav Jež.

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí hostilo postupovou přehlídku amatérských divadelních souborů Setkání divadel – Malé jevištní formy. Opět po roce se zde sjely soubory nejen z Moravy, aby se ucházely o doporučení na 58. ročník celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek a 17. celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá scéna do Ústí nad Orlicí.

Doporučení udělovala odborná porota ve složení Petr Váša, fyzický básník známý například z kapely Ty Syčáci, umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková a režisér a umělecký šéf souboru Tygr v tísni Ivo Kristián Kubák. Velké šance dostat se na Šrámkův Písek tak mají soubory Kufr a Kohout ze Štramberku s inscenací Postýlka, Jan Géryk alias NJ feat. Uhřík s hrou Za zásluhy a pražský soubor Láhor / Soundsystem s inscenací Než hanba začne fackovat druhé.

Na Mladou scénu do Ústí nad Orlicí se má šanci podívat valašskomeziříčské Divadlo 42 °C, které zaujalo hrou Kód Ypsilon a rožnovská parta My…? s inscenací Dokolá’že. I tentokrát dostali slovo také diváci. Ti v průběhu festivalu mohli hodnotit jednotlivá představení a vhazováním kuliček do příslušné bedýnky tak rozhodnout, který ze souborů se jim líbil nejvíce. S minimálním odstupem od druhého místa, na němž skončilo školní divadlo Žert ZŠ Žerotínova s adaptací pohádky Ať žijí duchové, si sošku Ceny Josefa Fabiána odvezl z Valašského Meziříčí havířovský soubor Tom a Jeff. Ten tak obhájil loňské vítězství v této kategorii a potvrdil oblibu u místního publika. A když jsme u Toma a Jeffa, tak do Havířova putovala také soška za Nejlepší herecký výkon. Tu obdržel Rostislav Jež za ztvárnění bachaře v inscenaci JAR mark, jež Tom a Jeff na přehlídce uvedli.

Doprovodným programům festivalu dominoval místní improvizační tým s hrou Dům číslo 8 a skupina Hm… Festival pořádá Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí ve spolupráci s NIPOS Artama Praha za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a města Valašské Meziříčí. Sponzorem festivalu je firma CS Cabot.

 

(smo#2019)