V pondělí 17. prosince zahraje na Malé scéně za oponou Jaroslav Hutka

Pondělní koncert Jaroslava Hutky v meziříčském Kulturním zařízení je pro tento rok posledním programem Malé scény za oponou. Písničkář posluchačům neslibuje vánoční pořad, ale adventní čas si jistě o některé písně sám řekne. Setkání s folkovou legendou v zámku Žerotínů začíná ve 20 hodin.

 

jaroslav hutka

Jaroslav Hutka (2012)

 

Nedostudovaný grafik, filozofující individualista, prozaik a písničkář Jaroslav Hutka patří k první generaci českých folkových zpěváků. Ve druhé polovině 60. let vystupoval s Vladimírem Veitem, Vlastimilem Třešňákem i Petrem Kalandrou, později ho doprovázel virtuoz klasické kytary Štěpán Rak.

 

 hutka

Jaroslav Hutka a Petr Kalandra v Platýzu (1968)

 

 

V Československu 70. let Hutka vydal jen několik písní na malých deskách a dvě pěkná alba vlastních úprav lidových balad. První, Stůj břízo zelená, vyšlo  v roce 1974. O dva roky později nahrál Čs. rozhlas Hutkův koncert s kytaristou Radimem Hladíkem a hráčem na basovou mandolínu Fedorem Frešem v Etnografickém ústavu Moravského muzea v Brně a dramaturg Jaromír Nečas z nahrávek sestavil pro Supraphon kolekci Vandrovali hudci. Ta se ale neprodávala dlouho. Zpěvák se po zákazu veřejného vystupování a podpisu Charty 77 musel vystěhovat do Holandska a jeho další alba Pravděpodobné vzdálenosti a Minulost mává nám už vyšly na exilové značce Šafrán 78.

Hutkovu tvorbu v 60. letech inspiroval Dylan i Donovan, ale z jeho přirozeného talentu brzy vyplynul osobitý styl a nezaměnitelný projev. V normalizační šedi 70. let pak byly Hutkovy koncerty oázou souznění písničkáře s početným publikem ve společném zpěvu a jeho návrat z exilu v roce 1989 do prvních dnů listopadových události se stal jedním ze symbolů Sametové revoluce.

 

 jaroslav Hutka

 

Zpěvák tu po deseti letech izolace znovu potkal své posluchače, ale nová témata ve zcela jiné situaci hledal dlouho. Zároveň se pokoušel najít také vydavatele své starší tvorby, a žel, ani to se léta nedařilo. Až v dnešních časech se toho úkolu ujal Luboš Houdek, majitel vydavatelství Galén. Zde vyšly knihy Hutkovy prózy i poezie a na stejné značce začaly vycházet i Hutkovy nahrávky. Nejprve se otevřely archivy. Vyšla reedice exilové desky Pravděpodobné vzdálenosti i Hutkovy nahrávky, které vznikly v polovině 80. let ve studiu Svobodné Evropy. A v repertoáru starého písničkáře se zároveň objevily i nové oslovující písně. Poslouchejte.